Czy wiesz że po 30stce Twój mózg zwalnia? Sprawdź co najbardziej mu szkodzi.
Jeszcze nigdy ludzki mózg nie żył tak długo i nie stawał przed taką liczbą wyzwań, jak dziś. Żeby go trenować, nie wystarczy sporadycznie rozwiązać kilka krzyżówek czy przejść się od czasu do czasu wokół domu, ale… No właśnie, co jest dobre dla naszego mózgu?
Mniej więcej od 30. roku życia szybkość przetwarzania informacji w mózgu przeważnie ulega spowolnieniu. Proces jest stopniowy, a zauważalny staje się dopiero po 40. urodzinach. Ale to wcale nie oznacza to, że do trzydziestki jesteśmy bezpieczni. Picie cola coli, rzucanie palenia, granie w gry komputerowe – wszystko to wpływa na nasz mózg dużo wcześniej. Co zrobić, by go ochronić?
Gry komputerowe
Zespół ekspertów z SharpBrains, instytucji zajmującej się innowacjami w sferze usprawniania mózgu, przygotował pięciodniowy trening z wykorzystaniem ćwiczeń komputerowych. Naukowcy sprawdzali, jakie rezultaty daje trenowanie uwagi wykonawczej podczas grania w gry komputerowe przez dzieci między czwartym a siódmym rokiem życia. Wykazali oni, że kilka godzin spędzonych w ten sposób wpływa w tygodniu znacząco poprawia uwagę i inteligencję. Przebadano także pacjentów z uszkodzeniami mózgu czy chorobami, np. ADHD. I w tym wypadku, w porównaniu z dziećmi z grupy, która nie grała, zauważono pozytywne różnice w funkcjonowaniu mózgu. Z kolei w grupie zdrowych dorosłych trening, w którym wykorzystano gry wideo, dał poprawę wyników w wielu zadaniach wymagających uwagi wzrokowej. Dlatego, zdaniem badaczy, można się więc spodziewać, że w najbliższych latach dojdzie do popularyzacji treningów wykorzystujących gry.
Kawa
Kofeina należy do grupy substancji, które na krótką metę przyspiesza działanie neuronów. Ta zwiększona aktywność powoduje uwalnianie adrenaliny i na wiele sposobów oddziałuje na ciało: zwiększa częstość skurczów serca, podnosi ciśnienie krwi, poszerza drogi oddechowe. W umiarkowanych dawkach kofeina może więc zwiększyć czujność. Czy można jednak mówić o trwałym, utrzymującym się całe życie pozytywnym lub negatywnym wpływie regularnego picia kawy? Odpowiedź, której dziś możemy udzielić, przynosi jej amatorom zarówno dobre, jak i złe wieści. Dobra wiadomość brzmi, że większość długofalowych rezultatów jest bardziej pozytywna niż negatywna. Nie widać oczywistych szkód zażywania kofeiny. Jeśli jednak chodzi o pozytywny wpływ na mózg, to dotychczas nie udało się udowodnić, by kofeina takowy posiadała.
Alkohol
Kilka godzin spędzonych przy grach wideo w tygodniu znacząco poprawia uwagę i inteligencję. Przebadano także pacjentów z uszkodzeniami mózgu czy chorobami, np. ADHD. I w tym wypadku, w porównaniu z dziećmi z grupy, która nie grała, zauważono pozytywne różnice w funkcjonowaniu mózgu
Nadmierne spożywanie alkoholu niszczy mózg – naukowcy z SharpBrains nie mają co do tego wątpliwości. Ale skutki umiarkowanego picia nie są już tak oczywiste. Uczeni wykazali, że w przypadku osób pijących sporadycznie lub umiarkowanie istnieje niższe ryzyko pogorszenia stanu mózgu, ale wyniki te nie są spójne. Bardziej jednoznaczne są w przypadku badania wpływu spożywania alkoholu na zagrożenie chorobą Alzheimera. Ujawniono, że osoby pijące niewiele lub w sposób umiarkowany wystawione są na mniejsze ryzyko jej wystąpienia niż osoby niepijące w ogóle. Umiarkowane spożywanie alkoholu może więc pomagać w utrzymaniu dobrego stanu naczyń krwionośnych w mózgu i przeciwdziałać udarom, czego skutkiem jest lepsze funkcjonowanie mózgu i mniejsze ryzyko otępienia.
Papierosy
A co z paleniem papierosów? W przypadku palaczy zagrożenie chorobą Alzheimera jest wyraźnie większe. Wykazują oni też znacznie poważniejsze uszkodzenia mózgu w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły. Okazuje się jednak, że rzucenie palenia może pomóc: wprawdzie u byłych palaczy obserwujemy w ciągu roku poważniejsze zmiany negatywne niż u osób, które nigdy nie paliły, ale nie występuje u nich już zwiększone ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, jak u palaczy.
Wyniki te odnoszą się do palenia i efekty można zapewne przypisać szkodliwym substancjom, które wdychamy paląc papierosy, ale oddziaływanie samej nikotyny może być odmienne. Faktycznie wyniki kilku badań sugerują, że nikotyna może poprawić niektóre funkcje mózgu – uwagę, szybkość przetwarzania i pamięć. Warto jednak podkreślić, że wciąż brakuje na to mocnych dowodów.
Komentarze